Je mi 15 let a bydlím s rodinou v Českých Budějovicích. Do tří let jsem byla úplně zdravá, pak jsem onemocněla neuropatií. Ochably mi ruce i nohy a můžu jenom trochu pohybovat klouby. Proto musím většinu času sedět na invalidním vozíku a jsem téměř zcela závislá na pomoci druhých. Lékaři mi ale dávají naději na zlepšení mého stavu, a tak jsem se rozhodla tuto naději přiživovat, co to dá. Vytvořila jsem si svůj barevný svět – místo zoufání si beru štětec, fix nebo pastelku do úst a představuji svému okolí vlastní výtvarný styl, kterému říkám pusopis. Vzniká různými technikami, jako jsou anilinové barvy, fixy, tempery, ale i tuš. Ráda maluju zvířata a přírodu, inspirují mě i různé tradice, například lidové kroje se spoustou zajímavých detailů.

Každá čárka nebo tečka na mém obraze vzniká tak, že musím k obrázku sklonit hlavu. Občas mě z toho bolí za krkem, ale už jsem si na to zvykla. Malování mám ráda a vybrala jsem si ho právě proto, že to můžu a dokážu dělat. Hodně mě naučil výtvarný ateliér centra Arpida, který vede Alena Jankovská. Do Arpidy jsem chodila na první stupeň základní školy, teď už jsem přešla do běžné třídy ZŠ Matice školské, ale paní Jankovská mě učí malovat stále.

Pořád chodím do Arpidy cvičit a na ergoterapii. Dobře mi jde plavání, taky se zkouším potápět a pozorovat podmořský život, který je i nekonečným tématem pro mé malování. V zimě na horách s pomocí taťky jezdím na monoski, což je speciálně upravená lyže. Mám taky ráda písničky, třeba od Kašpárka v rohlíku, který mě letos opět pozval na velký bejbypankový festival Kefír. Měla jsem tam výstavu a výtvarnou dílnu, děti se mnou malovaly a moc se nám tam líbilo.

Mám tři sourozence: Janičku, Pavlíka a Aničku. S Janičkou jsem před nedávnem navštívila Paříž, kde jsme si prohlédly památky a galerie. Pavlík mi vyrobil na 3D tiskárně pomůcku pro pohyb rukou a Andulka si se mnou hraje nebo mi doma pomáhá.

Zajímám se o umění, hlavně o různé techniky malování a design, protože bych se chtěla stát bytovou nebo zahradní architektkou. Už si maluju různé návrhy interiérů. Také bych ráda jednou napsala knížku a sama si ji ilustrovala. Hodně čtu, baví mě angličtina, z níž už mám i zkoušku Cambridge English Young Learners. Mým největším snem je být jednou méně závislá na pomoci okolí …

Z výstav, kterých jsem se dosud zúčastnila, mám velkou radost – už jsem jich měla hodně a mám další pozvání. Návštěvníci mi často píšou, že je mé obrázky povzbudily. To mě moc těší.

Díky, těším se. Zdraví Vás Bára